Oferta

Zarządzanie projektem

Zarządzanie projektem

Nasi kierownicy projektu legitymują się certyfikatami PMP oraz PRINCE2 PRACTITIONER. Dla sponsorów projektu i kadry zarządzającej jest jasne, że sama certyfikacja lidera projektu nie jest gwarantem sukcesu przedsięwzięcia. Wiedza teoretyczna winna być poparta realnym doświadczeniem, a przede wszystkim, godzinami spędzonymi w konkretnym działaniu. Pracując z Systoni klient ma pewność, że dostaje jedno i drugie.

Nieumiejętne użycie metodologii takiej jak PMBOK© czy PRINCE2©  może w przypadku pewnych projektów być zagrożeniem dla projektu. Dzieje się tak, gdy użyta metodologia stosowana jest zbyt rygorystycznie. Jedynie doświadczony lider potrafi określić poprawny sposób użycia procesów zarządzania projektem tak, by uniknąć niepotrzebnej biurokratyzacji przedsięwzięcia.

W Systoni rozumiemy PMBOK© i PRINCE2©  jako płaszczyznę komunikacji kierowników projektu, zbiór technik i narzędzi zarządzania projektami, których użycie pozwala zapobiegać problemom i minimalizować wpływ nieuchronnego ryzyka, w przeciwieństwie do nierzadko spotykanej strategii polegającej na reagowaniu na zaistniałe zagrożenia. Z naszej praktyki wynika, że projekty niewielkie, te – trwające kilka lub kilkanaście tygodni, oraz projekty dotyczące rozwoju oprogramowania wymagają mniej szablonowego podejścia, dlatego za każdym razem indywidualnie dobieramy techniki i procesy, których wymaga realna sytuacja i otoczenie projektu.

Definiujemy i uzgadniamy z klientem plan zakończenia projektu zanim jeszcze odbędzie się spotkanie kick-off.

Dobór rozwiązań SAP

Jesteś szefem działu IT, decydentem lub sponsorem projektu, czujesz się niepewnie starając się dobrać komponenty oprogramowania SAP właściwe dla Twojej organizacji ?

Skontaktuj się z nami, by porozmawiać i zrozumieć wielowymiarowość rozwiązań SAP oraz poznać wartości jakie kryją w sobie poszczególne produkty najnowszej oferty firmy SAP. Takie konsultacje są niezbędne zanim zapadną decyzje o strategii IT firmy oraz zanim zostaną zaksięgowane pierwsze koszty projektu.

Zarządzanie zmianą

Wdrażanie rozwiązań SAP to wdrażanie zmiany w organizacji.

Skompletowanie zespołu projektowego posiadającego bezbłędnie opanowane umiejętności konfiguracji SAP, techniczną biegłość i głęboką znajomość procesów biznesowych nie gwarantuje sukcesu projektu. Zdarza się, że nawet dojrzałe organizacje niedoceniają znaczenia zarządzania zmianą, w skrajnych przypadkach ten fundamentalny proces zostaje całkowicie pominięty, narażając przedsięwzięcia na ryzyko fiaska powodowanego czynnikiem ludzkim.

Z naszego doświadczenie wynika, że to ludzie stanowią centralny element procesu przezwyciężania oporu przed zmianą.

Celem samym w sobie powinno być przejście ze „starego” do “nowego” możliwie sprawnie, opuszczeniu fazy „odrzucenia zmiany” i dotarcia do fazy „wsparcia zmiany” tak szybko jak to możliwe. Zachęcamy naszych klientów, by zdefiniowali strategię zarządzania zmianą zanim jeszcze kierownik projektu powita członków zespołu na spotkaniu kick-off.

Liderzy Systoni pomagają klientom zaadaptować właściwe techniki zarządzania zmianą, rekomendujemy wyznaczenie tzw. “agentów zmiany”. Już na wczesnym etapie projektu proponujemy zidentyfikować nieformalnych liderów organizacji, którzy prawdopodobnie będą wzmacniać opór przed zmianą oraz wykorzystać ich autorytet na korzyść projektu.

Zapewnienie jakości

Można przyjąć, że projekty SAP mogą być realizowane wg jednej z trzech poniższych strategii:

  1. Big Bang, kiedy to wszystkie funkcjonalności uruchamiane są w tym samym czasie
  2. Wdrożenie krok po kroku
  3. Wdrożenie template / roll-out

Kolejność na liście ilustruje malejący poziom ryzyka i jakości związanej z każdą ze strategii.

Pierwszą z nich rekomendujemy dla organizacji planujących wymianę znaczączej liczbą systemów na rozwiązania SAP. Ta strategia wdrożenia eliminuje koszty przygotowania połączeń z systemami, które nie zostaną wymienione w pierwszej kolejności. Może też być właściwym rozwiązaniem w przypadku, kiedy asynchroniczne uruchomienie fukcjonalności SAP krytycznie zaburza podstawowe proces organizacji.

Wdrożenie Kroku po Kroku jest względnie bezpieczniejsze i może być stosowane przez ogranizacje posiadające wiele centrów biznesowych. Klienci cieszą się niższymi kosztami zmiany oraz rejestrują niższe koszty projektowe przypadające na jednostkę czasu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że jakość
produktów projektu w przypadku tej strategii wdrożenia jest wyższa, a to za sprawą polepszania się jakości z fazy na fazę.

Jednak wiedza na temat tych podstawowych faktów to nie wszystko.

Przyszli użytkownicy rozwiązań SAP podpisując kontrakt z firmą wdrożeniową nie tylko definiują produkty projektu, sposób ich odbioru, podział odpowiedzialności, harmonogram płatności, ale też z reguły dokonują wyboru konkretnej metodologii wdrożenia. Większość uznanych w branży metodologii stosowanych przez liderów ma jedną wspólną cechę. Są one podzielone na fazy wieńczone produktami fazy. Każdy z etapów pracy przewiduje procedury zapewnienia jakości, a to wszystko po to, by efekt końcowy odpowiadał temu co zamówił i za co zapłacił klient.

Oferujemy klientom:

  • Usługę Zapewnienia Jakości Rozwiązania, zarówno aplikacji jak i technologii, przeanalizujemy i sprawdzimy czy wdrażane rozwiązania są zgodne ze standardami branży, wychwycimy nieodpowiadające standardom bezpieczeństwa elementy własnego oprogramowania SAP.
  • Usługę Zapewnienia Jakości Testów. Zleć nam żmudne testy systemu, oszczędź czas własnych pracowników, uzyskaj obiektywne wyniki testów.
  • Usługę Zapewnienia Jakości Zarządzania Projektem

Zarządzanie Ryzykiem

Każdy kierownik projektu z pewnością doświadczył niekoniecznie w kontrolowany sposób faktu, że ryzyko jest sytuacyjne i wzajemnie zależne. Niestety nie istnieje podręcznikowa odpowiedź, co do tego, jak na ryzyko reagować. My proponujemy świadomie się na nie przygotować.

Niezależnie od stosowanej metodologii wdrożenia zalecamy, by nasi klienci w trakcie realizacji projektu nie przerywali procesu oceny ryzyka. Taki proces wg Systoni winien zawierać zarówno elementy oceny jakościowej i oceny ilościowej ryzyka. Pierwsza z metod stosowana samodzielnie nie zapewnia spójności i jednorodności oceny, druga natomiast jest mniej wieloznaczna, ale stosowana samotnie może produkować wyniki, które będą nieautentyczne, mogą się wręcz okazać się  oderwane od rzeczywistości.

Wg Granta Norrisa (’1998, dziesięć najpoważniejszych ryzyk właściwych dla projektów SAP, to:

  1. Niewystarczające zaangażowanie sponsora
  2. Niska decyzyjność kierownictwa
  3. Brak lub nieprecyzyjna definicja zakresu projektu
  4. Niedocenienie wagi zarządzania zmianą
  5. Brak współpracy pomiędzy departmentami organizacji
  6. Słabe wykorzystanie konsultantów
  7. Niewystarczające zasoby
  8. Nierealistyczne oczekiwania
  9. Nieodpowiedni transfer wiedzy pomiędzy członkami zespołu projektowego
  10. Niska jakość zarządzania projektem

Oferujemy klientom pomoc w analizie ryzyka związanego z planowaną implementacją rozwiązań SAP. Nasi obiektywni kierownicy projektu ocenią sytuację oraz przygotują plan minimalizujący zagrożenie płynące z nieznanego.